Przeskocz do treści

Jak dbać o suche włosy?

Suche włosy, choć nie wyglądają najlepiej, wcale nie muszą być zniszczone. Jednak tak samo jak one wymagają intensywnej i przemyślanej pielęgnacji.

Dlaczego dochodzi do przesuszenia włosów?

Przesuszenie włosów wynika z niewystarczającej produkcji sebum przez skórę głowy lub niedostatecznego rozprowadzenia go wzdłuż łodyg włosów. Mogą być suche z natury, jak w przypadku osób, które mają naturalnie kręcone pasma lub wysuszone na skutek nieodpowiedniego obchodzenia się z nimi. Szkodzi im niedelikatne tarcie ręcznikiem, aplikacja zbyt mocnych kosmetyków lub też zbyt rzadkie używanie odżywek nawilżających i innych produktów pielęgnacyjnych. Jednak najczęściej włosom brakuje wilgoci z powodu zniszczenia ich zabiegami chemicznymi i fryzjerskimi, takimi jak rozjaśnianie, nieumiejętne farbowanie, trwała, prostowanie czy kręcenie na lokówce.

Jak rozpoznać, że włosy wymagają naszej uwagi?

Włosy, którym brakuje wilgoci, są bardziej podatne na zniszczenia, ponieważ nie mają ochronnej otoczki tłuszczowej. Taka niezabezpieczona łuska włosa ma tendencję do rozchylania się, przez co włos szybko traci nawilżenie, staje się kruchy, łamliwy i łatwo ulega rozdwojeniu. Włosy suche trudno się rozczesują, stają się matowe i brakuje im elastyczności. Bardzo często mają też tendencję do puszenia. Włosy suche najlepiej wyglądają zaraz po umyciu, a z upływem godzin zaczynają tracić nawilżenie.

 

Czym pielęgnować włosy wymagające nawilżenia?

Zwykle suchych włosów nie ma potrzeby myć zbyt często. Nie lubią też mocnych detergentów. Dlatego wybierzmy dla nich taki szampon, który zapewni maksymalne nawilżenie, na przykład Garnier Fructis Fruity Passion. Zawiera on wyciąg z marakui i kokosa, które są znane ze swoich właściwości zmiękczających i odżywczych.

Podobnie jak włosy zniszczone, te suche również muszą być traktowane bardzo delikatnie. Nie należy ich trzeć ręcznikiem, zbyt energicznie rozczesywać ani wiązać zbyt mocno w kucyk. Trzeba też uważać, by nie przesadzić ze stylizacją. Najlepiej całkowicie zrezygnować z suszarki, lokówki i prostownicy. Dzięki temu unikniemy uszkodzenia łuski włosa.

Wbrew pozorom o ładną fryzurę można zadbać również od wewnątrz. Dlatego warto zdecydować się na dietę bogatą w zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały oraz codziennie pić dużo wody.

22 myśli na “Jak dbać o suche włosy?

  1. Galezy

    Wspaniałe przedstawienia, bardzo pouczające. Zastanawiam się, dlaczego przeciwległe specjaliści z tej branży nie uświadomić. Musisz kontynuować pisanie. Jestem pewien, że masz już bazę dla wielkich czytelników!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *